Het Breed Offensief in Nederlandse gemeenten

kenniscentrum: arbeidstoeleiding

17-12-2025

Regioplan deed in opdracht van het ministerie van SZW onderzoek naar de wijze waarop gemeenten de maatregelen uit het Breed Offensief in lokaal beleid verwerkten. In het onderzoek voerden ze een geautomatiseerde analyse uit van Participatiewet-verordeningen en interviewden ze gemeenten. In dit rapport (als bijlage toegevoegd) beschrijven ze de bevindingen van het onderzoek.

Het Breed Offensief moet de kansen van mensen met een arbeidsbeperking vergroten. In 2015 trad de Participatiewet in werking. Het doel van deze wet is om meer mensen aan het werk te krijgen en te houden. Toen, onder meer tijdens de evaluatie van het SCP (2020), bleek dat nog veel mensen met een arbeidsbeperking geen werk hadden, kondigde de toenmalige staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het Breed Offensief aan.

Arbeidsbeperking

Het Breed Offensief is een pakket aan maatregelen in wet- en regelgeving en in de uitvoering met vier doelen. Het Breed Offensief beoogt het makkelijker te maken voor werkgevers om mensen met een beperking aan te nemen, mensen met een arbeidsbeperking voor langere tijd aan het werk te krijgen, werken voor mensen met een arbeidsbeperking aantrekkelijker te maken en ervoor te zorgen dat werkgevers en werkzoekenden elkaar makkelijker vinden. 

Een deel van de maatregelen vergde een wetswijziging die is gerealiseerd met de wet Uitvoeren Breed Offensief. De bij wet gerealiseerde maatregelen maken onder andere loonkostensubsidie toegankelijker, maken het bieden van ondersteuning op maat eenvoudiger, scheppen duidelijkheid over de toekenning van re-integratiemiddelen en zorgen ervoor dat de bijstandsaanvragen van jongeren met een arbeidsbeperking direct worden behandeld en zij snel ondersteuning krijgen.